Porady

Zadzwoń i umów się na darmową wycenę!

513 637 626

SUCHA ZABUDOWA

PODSTAWOWE ZASADY MONTAŻU PŁYT GIPSOWO-KARTONOWYCH

  • Płyty gipsowo-kartonowe przycina się nożem do płyt g-k. Pierwszym krokiem jest nacięcie kartonu wzdłuż wyznaczonej linii z jednej strony płyty, po czym ostrożnie przełamuje się jej gipsowy rdzeń, obraca płytę i przecina karton z drugiej strony. Gdy podczas cięcia pojawią się ostre krawędzie należy je sfazować nożem do 2/3 jej grubości,
  • płyty gipsowo-kartonowe należy zawsze mocować z przesunięciem spoin, które nie mogą się krzyżować. Poziome styki płyt powinny być przesunięte względem siebie o co najmniej 40 cm, pionowe – o ok. 60 cm.
  • podczas przykręcania płyt należy uważać, aby łepek wkrętu nie wystawał poza lico płyty i nie spowodował przerwania pokrywającej jej warstwy kartonu,
  • aby płyty mogły się prawidłowo odkształcać, podczas montażu należy pozostawić 10-milimetrową szczelinę między dolną krawędzią płyty a stropem, oraz 5-milimetrową, między górną krawędzią płyty, a sufitem.

Sucha zabudowa pozwala na estetyczne i twórcze kreowanie wnętrz i przestrzeni mieszkalnych. Obecnie głównym produktem wykorzystywanym jako materiał przy suchej zabudowie są płyty gipsowo kartonowe.

Wykańczanie wnętrz za pomocą suchej zabudowy odbywa się również przy zastosowaniu płyt cementowych. Wykorzystuje się je alternatywnie w miejscach, gdzie płyty gipsowo kartonowe nie zdają egzaminu, czyli tam, gdzie panuje zbyt duża wilgotność powietrza.

SUFITY

Sufity podwieszane i ściany działowe można wykonywać zarówno z płyt gipsowo kartonowych, jak i płyt cementowych. Wykonanie sufitu zastosowaniem płyt to wygodne rozwiązanie aranżacyjne, niezależnie o tego, jaki jest typ budynku. Sufity podwieszane prezentują się bardzo dekoracyjnie i są niezwykle estetyczne. Do niezaprzeczalnych zalet, którymi wyróżniają się sufity podwieszane można zaliczyć możliwość ukrycia między stropem a sufitem wszelkich nieestetycznych przewodów instalacyjnych. Wszelkie rury, przewody klimatyzacyjne , rury z rekuperacji i kable oświetleniowe zostają zakryte, a co za tym idzie, pomieszczenie zyskuje na wyglądzie. Sufity podwieszane montuje się dość szybko. Tego typu konstrukcje, dzięki zastosowaniu warstwy izolacji na płytach, wydatnie poprawiają termoizolacyjność oraz parametry akustyczne. Dzięki stosowaniu nowoczesnych rozwiązań konstrukcyjnych, zwiększa się również odporność ogniowa stropu.

ŚCIANY DZIAŁOWE

Ściany działowe z płyty gips karton można łatwo postawić i równie łatwo wyburzyć. Całość odbywa się czystych warunkach i wymaga niewiele pracy. Dodatkowo po wyburzeniu ściany nie ma potrzeby ponownego tynkowania sufitu. Ściany działowe wykonane jako sucha zabudowa są lekkie i można je stawiać w niemalże dowolnym miejscu.

PODDASZA

Systemy suchej zabudowy sprawdzają się doskonale również przy adaptacji poddaszy. Zabudowa wnętrz na poddaszu zawsze stanowi wyzwanie wykonawcze. Sucha zabudowa jest w tym przypadku optymalnym wyjściem. Systemy suchej zabudowy są bardzo dobrym rozwiązaniem w przypadku zabudowy skosów a także ścianek kolankowych na poddaszu. Z kolei ściany działowe na poddaszu, wykonane w technice suchej zabudowy, nie obciążają stropu tak bardzo, jak to ma miejsce w przypadku masywnej ściany.

Zabudowa wnętrz poddasza według obowiązujących standardów polega na zastosowaniu elementów gipsowo kartonowych, profili cd stalowych oraz wełny mineralnej. Chodzi o osiągnięcie jak najlepszych parametrów izolacji termicznej oraz akustycznej.

POWRÓT